5. Začít spolu

Začít spolu

Program jde za hranice tradičního vzdělávání a zaměřuje se na individuální potřeby každého dítěte. Cílem programu je vytvoření podnětného prostředí, kde se děti naučí společně komunikovat a spolupracovat. Dětem dáváme prostor učit se vlastní činností a především prožitkem.

V mateřské škole s programem Začít spolu děti svobodně vyjadřují své potřeby, přání a představy, v takovém prostředí, které jim poskytuje pocit bezpečí společně s dostatkem výzev, které podporují jejich přirozené učení a kreativitu. Program Začít spolu usiluje o to, aby učení bylo pro děti zábavné, dávalo smysl, aby se dokázaly samostatně rozhodnout a za své rozhodnutí nesly odpovědnost.

Orientace na dítě 4. Aktivní zapojení dítěte 5. Rodiče jsou vítanými partnery

Jedním ze základních předpokladů pro naplňování všech výše uvedených principů je svobodná volba dítěte a s ní spojená odpovědnost za vlastní učení a charakter vztahu mezi učitelem a dítětem, který je dítěti partnerem, pomocníkem, průvodcem na jeho cestě poznávání.